15 Aralık 2014 Pazartesi

Aliexpress'ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Aliexpress; hepinizin bildiği gibi çin alışveriş sitesi. Aslında çoğu insan tarafından yıllardır bilinmesine rağmen ben bu yıl varlığından haberdar oldum. Başlarda güven konusunda tedirginlik yaşasam da ufak miktarlardaki alışverişlerle giderek ısındım ve pekçok şeyi buradan almaya başladım. Bugün size aliexpress in mantığını, nasıl alışveriş yapılacağını ve benim neler aldığımı anlatmak istiyorum. Öncelikle aliexpress te tıpkı sahibinden.com gibi farklı pek çok satıcı var. Sizin alışveriş için öncelikle siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelikten sonra ihtiyacınıza göre ürünleri aratmanız gerekiyor. Ürün aratırken  ben yüksek puanlıları ya da en çok satanlar ı tercih ediyorum. Böylece hem güvenilir satıcılardan ürün almış oluyorum hem de trendleri daha kolay takip edebiliyorum.  
Mesela aşağıdaki aramamda saatleri en çok puan alan satıcılara ve en fazla sipariş edilen ürünlere göre sıraladım bu sonuçlar çıktı. Burada dikkat etmeniz gereken son husus ücretsiz nakliyeli(yani free shipping) ürünlere öncelik vermeniz. Çünkü ürünler Çin'den geldiği için kargo ücreti üründen daha pahalı olabiliyor. Ben şu ana kadar hep ücretsiz nakliyeli ürünler aldım. Alacağımız ürünü seçtikten sonra siteye giriş yaparak seçtiğimiz ürünü sepete atıyoruz.

Sepete attıktan sonra karşımıza yukarıdaki ekran geliyor. Bu ekrandan sonra işlemlerimiz artık ingilizce olarak devam edecek. Yukarıda gördüğünüz gibi ben tuzluk ve biberlik seçtim. Ürünleri sipariş vermek için Place Order seçeneğine tıklıyoruz. Üstte de gördüğünüz gibi benim ürünüm 5$ ve shipping yani kargo maliyeti sıfır. 
 Son işlemimiz kredi kartı ve adres bilgilerimizi vererek alışverişimizi tamamlamak. Bu aşamada karşınıza gelecek olan ekran şu şekilde olacak; Bundan sonraki işlemler normal Türk alışveriş sitelerindeki gibi. Kartınızdaki bilgileri girerek alışverişinizi tamamlıyorsunuz. Ben alışveriş için kredi kartımı kullandım ancak limiti 200TL civarında olduğu için çok korkmadım. Eğer sizin güvenlikle ilgili korkunuz varsa limiti düşük bir sanal kart oluşturarak alışveriş yapabilirsiniz. 

Ben bu siteden şimdiye kadar 15'e yakın ürün aldım. Hiçbirinde problem yaşamadım. Sadece 1 ürünüm kırık geldiği için fotoğraflarını çekip satıcıya gönderdim ve o da bana ödemeyi tekrar yaptı. Zaten aliexpress in temel mantığı şu; siz ödemeyi satıcıya değil siteye yapıyorsunuz. Eğer ürünün elinize sağlam şekilde geldiğini onaylarsanız paranız satıcının hesabına geçiyor. Eğer ürün gelmediyse veya hasarlı geldiyse site size ödemenizi geri iade ediyor. 

Gelelim benim buradan neler aldıklarıma. Sitede ev eşyalarından kıyafete, takıdan ayakkabıya pek çok seçenek var. Ancak ben kıyafet konusunda hala internetten alışveriş yapamıyorum. İlla ki deneyip üzerimde görmem gerekiyor. O yüzden daha çok güneş gözlüğü, saat, takı gibi seçeneklere yöneldim. Aşağıda aldığım ürünlerin bir kısmının görsellerini bulabilirsiniz; 

Açıkçası hem bu gözlük hem de saat beklediğimden çok daha kaliteli geldi. Ben bu tip markasız gözlükleri daha çok aksesuar amaçlı kullanıyorum. Eğer güneşleneceksem veya uzun süre dışarıda olacaksam kaliteli gözlükler kullanıyorum ki gözlerim zarar görmesin.  Bu arada ben bu gözlüğü ve saati birlikte 5$'a yani yaklaşık 12 TL ye aldım. 

Bu cep telefonu kılıfını ise 5 TL ye. Türkiye'de bu kılıfların taşsız olanlarının dahil 10 TL olduğunu düşünürsek baya cazip geldi bana. 


Bu gördüğünüz gözlükleri de yine 5 er liraya aldım. Solda gördüğünüz gözlüğün paketi ezildiği için ürün kırık geldi ancak dediğim gibi satıcı ödememi geri iade etti.

Bu ürünlerin yanı sıra kardeşimin fotoğraf makinesi için lens kiti de aldık. O da Türkiye'ye göre oldukça ucuzdu ve kardeşim çok memnun kaldığını söyledi. Ben siteden daha pek çok ürün aldım ancak hepsi farklı yerde olduğu için fotosunu çekebildiklerimi burada yayınladım. Dediğim gibi satıcının puanı yüksekse tereddüt etmeden alışveriş yapabilirsiniz. Bir de unutmadan site özel günlerde pek çok üründe indirim yapıyor. Mesela en son 11.11 (11 Kasım) indirimi vardı ki yine ben pek çok şeyi yarı fiyatına kaptım. Ürünlerim geldikçe sizle fotoğraflarını paylaşacağım. Tereddüt ettiğiniz bir husus olursa paylaşabilirsiniz. 

İyi alışverişler sevgiler :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder